Prečo čo je dobré odrážadlo

Čo je odrážadlo

Je to zjednodušený bicykel určený pre deti od dvoch až po päť rokov. Vyzerá ako malý bicykel, no nemá pedále, reťaz, postranné kolieska ani brzdy. Dieťa sa odráža nohami od zeme a brzdí tiež pomocou nôh.
Jednostopové odrážadlo je akýmsi medzistupňom medzi plastovými trojkolkami a bicyklom.

Odrážadlo bez bŕzd?

Výrobcovia aj užívatelia sa zhodujú v tom, že ručná brzda nemá pre dieťa vo veku dvoch až troch rokov ešte zmysel, lebo nielen nechápe jej význam a funkciu, ale nemalo by ani silu a citlivosť ju správne použiť. Deti v tomto veku ešte inštinktívne používajú na brzdenie nohy a ich pozornosť sa úplne sústredí na riadenie a udržanie rovnováhy. Brzdenie pomocou ručnej brzdy je pre ne príliš zložitá operácia.

Užívatelia ani lekári neodporúčajú pri učení jazdy na bicykli postranné pomocné kolieska. Prax ukazuje, že nie sú bezpečné.

Na vlastný pohon

Dieťa sa na odrážadle stáva samostatným a má väčší priestor na skúmanie čoraz širšieho a širšieho okolia. Rodičia naň síce musia dávať neustále pozor, ale nemusia si robiť starosti s nekonečným „pridržiavaním sedla“, lebo získať stabilitu na odrážadle je pre dieťa ľahké. Nohami je neustále v kontakte so zemou, a to mu dodáva neprerušený pocit istoty a sebakontroly. Dvojročné dieťa ešte nechápe šliapanie a na reťazový prevod ani nemá dosť sily.
Svoju pozitívnu rolu zohráva odrážadlo aj v období vzdoru, keď je všetko „ja sám“. Na odrážadle to ani inak nejde.

Ako vybrať správne odrážadlo?

„Kritériá pre výber odrážadla sú rovnaké ako pri všetkých detských hračkách.“

  • Malo by byť bezpečné. Pozor na všetko, čo nepôsobí dostatočne pevným a solídnym dojmom.
  • Nesmie mať žiadne ostré hrany.
  • Z jeho plastových dielov sa nesmie uvoľňovať žiadna nevhodná chémia, ideálne je drevo.
  • Malo by byť čo najľahšie. Dvojročný drobec ho musí ovládať sám a mamička musí byť schopná v pohode ho uniesť.
  • Sedadlo musí byť dostatočne nízko. Aby dieťa bolo schopné bezpečne ovládať odrážadlo, musí obomi chodidlami došliapnuť na zem. Ideálne je plynulo výškovo nastaviteľné sedadlo, ktoré sa ľahko nastaví podľa veľkosti dieťaťa.

Ďalšie tipy:

  • Najdôležitejšia nie je značka a miesto výroby, ale odolnosť koliesok proti následkom pohodenia v pieskovisku.
  • Pneumatiky môžete zvoliť nafukovacie alebo plné. Nafukovacie sú komfortnejšie a lepšie pružia, prifukovanie však znamená starosť navyše. Naopak, kolesá z pevnej gumy dofukovať nemusíte a ani sa nedajú prepichnúť.
  • Kolesá by nemali byť príliš tvrdé, aby sa nešmýkali po kameňoch alebo hrubej dlažbe, širokých obrubníkoch atď. Na druhej strane by nemali byť ani príliš mäkké, aby teplom nemäkli a nemenili svoj tvar.

zdroj: www.baby-web.sk